Читайте нас в соціальних мережах

Тернопільський історик добився, аби Нацбанк викарбував монету з зображенням Євгена Коновальця

Неділя, 21 лютого 2021 20:30
Впродовж п’яти років історик Василь Штокало з Тернополя добивався, аби творця Української військової організації  Євгена Коновальця гідно вшанували.

Своєї цілі науковець досягнув. До 130-річчя з дня народження Євгена Коновальця буде викарбувана пам’ятна монета, пише «Номер один».

«Це питання Нацбанк міг вирішити самостійно, без громадського втручання, до 125-річчя народження Євгена Коновальця, що святкувалося у 2016-му. Мабуть, забракло політичної волі. Адже постать неординарна та страхітливе подразнення для путінського тоталітаризму. Звісно, Петро Порошенко та ставлениця Валерія Гонтарева подібного собі не могли дозволити. Тому наприкінці 2017 року мною було спрямовано намір про викарбування монет до 100-річчя Української військової організації та Євгена Коновальця (творця УВО-ОУН). У 2018 році мені надійшла відповідь, майже відмова. Мовляв, пропозиція розглянеться в 2019 році. У кінці 2019-го оновив звернення та на початку 2020 року отримав чіткішу відповідь із НБУ за підписом директора Департаменту грошового обігу. Зокрема у відписі йшлося, що «…постать Євгена Коновальця заслуговує на увагу та вшанування». Однак поставив умову, що «розгляне можливість у разі ухвалення рішення про святкування ювілею на державному рівні», – каже Василь Штокало.

Історик не опустив рук і 23 травня 2020 року, у день 82-ї роковини загибелі Євгена Коновальця в далекому нідерландському місті Роттердам від рук тоталітарної Московії за особистим наказом Сталіна, направив звернення до Верховної Ради України, щоби день народження – 14 червня – Євгена Коновальця відзначався у 2021-му на державному рівні. За якийсь тиждень голова комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Верховної Ради України відписав, що пропозиція розглянеться… Дійсно, 16 грудня ВРУ проголосувала Постанову про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв, у тому числі Євгена Коновальця.

Шлях до карбування монети було відкрито, але й тут не все так просто. Василь Штокало зв’язався з НБУ і як попереднього року отримав добрячого синця від уповноваженої працівниці.

«Виходило, що малося на увазі якесь особисте зацікавлення з грошовим зиском. Ішли в хід незрозумілі відмовки. Зокрема, чому не звертається Інститут історії України НАНУ або докоряли, що на таку тему написана книжка тощо. Розмова закінчилася грубо з боку уповноваженої і майже киданням слухавки. Чи можна так легко віддати жадану перемогу? Звісно, ні! Я виклав об’ємного листа та з нетерпінням очікував. І ось – довгоочікуване!» – емоційно мовить історик.

Нещодавно Національний банк України сповістив Василя Штокала про те, що буде таки карбувати монету до 130-річчя Коновальця.

«НБУ передбачить внесення до плану випуску пам’ятних та інвестиційних монет України, сувенірної продукції на 2021 рік (після корегування) пам’ятної монети, присвяченої Євгену Коновальцю – особистості, яка символізує спадковість української національно-визвольної боротьби, заслуговує на увагу та вшанування», – йдеться в листі за підписом заступника голови НБУ Олексія Шабана.

За задумом Василя Штокала, має бути випущено дві монети: одна – проста у подарунковій обгортці з надписом «Євген Коновалець – засновник Січових стрільців, творець УВО й ОУН», інша – дорогоцінна (срібна), на якій мав би бути напис «Євген Коновалець. Здобудеш Українську державу». А також до цієї події мало би відбутися урочисте введення монет у грошовий обіг.

Додати коментар



ЗАРАЗ ОБГОВОРЮЮТЬ