Читайте нас в соціальних мережах

Трійця 2024: як святкувати і що заборонено робити

Субота, 22 червня 2024 09:00
Вже завтра, 23 червня, християни східного обряду відзначають одне з найголовніших свят – Трійцю. Її ще називають П’ятидесятниця або Зелена неділя.

Трійця, П'ятидесятниця або Зелена неділя — особливе свято, святкування його прив'язане до Великодня. Саме тому дата його щороку змінюється. Трійця припадає на 50-й день після святкування Світлого Христового Воскресіння.

Великдень 2024 року християни східного обряду святкують 5 травня, відповідно Трійця припадає на 23 червня. Християни західного обряду 2024 року святкують Великдень досить рано — 31 березня, а тому і Трійця у них рання — 19 травня.

Згідно з Трудовим кодексом, на Трійцю в Україні надається додатковий вихідний. Він переноситься з неділі на понеділок. Це означає, що понеділок 24 червня буде неробочим днем.

Однак зараз в Україні діє воєнний стан, під час якого додаткові вихідні скасовуються. Тому наступний після Трійці день буде звичайним робочим днем, якщо тільки роботодавці на власний розсуд не нададуть працівникам вихідний.

В Україні Трійця відзначається з давніх часів і з великим розмахом. У це свято всі люди вдягали найошатніший і найгарніший одяг, прикрашали себе і дім зеленню та збирали дикі букети. Потім чекали, поки задзвенить церковний дзвін. Усі від дітей до старих йшли на богослужіння, вітаючи по дорозі знайомих зі святою неділею.

Дуже любили Трійцю українські дівчата. Вони збиралися на посиденьки з подругами, де обговорювали плітки, займалися ворожіннями, плели вінки і сподівалися приворожити наречених.

Прийнято до свята збирати цілющі трави - пижмо, мати-й-мачуху, чебрець, мелісу. З рослин українці заварюють лікувальні чаї, а залишки зелені засушують на зиму. А в селах на Трійцю святили колодязі, для чого запрошували додому священика.

Що потрібно зробити на Трійцю

У цей день потрібно веселитися — співати, водити хороводи. У народі вважали: якщо посвататись на Трійцю, то шлюб буде міцний, хоча відзначати весілля заборонено. 

Потрібно прикрасити житло живими квітами — зокрема, любистком, гілками дерев, травами, такими як чебрець, м'ята, сон-трава. Підлогу застилають лепехою, чебрецем, канупером або полином.

У церквах у цей день освячують букети із зілля. Вважалось, що такі букети бережуть від хвороб, пожеж, лиха. Зберігали їх за іконами протягом року. 

Що не можна робити на Трійцю

На Трійцю не можна:

  • лаятися, пліткувати, розпалювати конфлікти, брехати;
  • пити спиртне, крім причетного вина;
  • займатися важкою фізичною працею;
  • відмовляти в допомозі близьким;
  • купатися у водоймах.
ОСТАННІ НОВИНИ

Додати коментар



ЗАРАЗ ОБГОВОРЮЮТЬ