Читайте нас в соціальних мережах

Успішний запуск ракети Firefly Alpha на замовлення США

Понеділок, 25 вересня 2023 19:36
Компанія Firefly Aerospace, яку заснував український підприємець Макс Поляков, досягла колосальних успіхів із останнім запуском.

Ракета Alpha успішно запустила апарат на замовлення Космічних сил США та вивела корисне навантаження на орбіту.

13 вересня 2023 року компанія Firefly Aerospace, яку заснував українець Макс Поляков, провела успішний запуск ракети. Це відбулося вже втретє в рамках місії Victus Nox.

Firefly Aerospace — шлях до успіху

Історія розвитку космічного стартапу Firefly Aerospace Systems дуже насичена та цікава, адже ще в недавньому 2016 році він знаходився на межі банкрутства. Кмітливість українського підприємця та його інженерні здібності разом з бізнес-навичками повернули Firefly до життя.   

Звідки у бізнесмена такі великі гроші і що спонукало його вкладатися у таку конкурентну справу? За період 2003–2015 рр. підприємець помножив свій капітал шляхом створення та продажу власних продуктів, серед яких  HitDynamics, Cupid plc, Maxymiser.

Останні 20 років він створював десятки успішних бізнесів, спрямованих на відкриття нових можливостей для розробки інноваційних рішень та розвитку науки. Також на його рахунку були українські веб-проєкти. Згодом українець Максим Поляков став власником великого американського космічного стартапу Firefly Aerospace, який нещодавно здійснив успішний запуск своєї ракети Alpha в рамках місії Victus Nox на замовлення Космічних сил США (USSF). 

Засновник Firefly Aerospace врятував компанію, дав їй друге життя та багато вклав у її розвиток. Крім грошей, Поляков привніс до підприємства менталітет бізнесмена і ширше розуміння аерокосмічної галузі. Оцінивши ринок та конкуренцію, українець зрозумів, що вихідна вантажопідйомність Alpha, першої ракети Firefly, — близько 400 кг на низьку навколоземну орбіту — замала. Завдяки лідерству та стратегічному баченню Полякова, команда спеціалістів змінила конструкцію ракети, забезпечила її більшими та потужнішими двигунами, що допомогло збільшити вантажопідйомність. Крім цього, Firefly відмовилися від клиноповітряного двигуна і перейшли до більш традиційного сопла, а також повернулися до системи подачі палива з турбонасосом. В результаті друга версія Alpha здатна доставити на орбіту 1 тонну вантажу за вартості запуску $15 млн — це відносно незвичайний показник для ринку комерційного космосу.

Запуск місії Victus Nox

Космічні війська США встановили новий рекорд в операціях із запуску космічного апарату, запустивши супутник на орбіту лише через 27 годин після отримання наказу. Місія під назвою Victus Nox — це значне досягнення для цієї галузі, оскільки вона прагне швидкого розгортання нових систем у відповідь на змінні операційні вимоги.

Успіх Victus Nox показує зміну культури у можливості країни відбивати агресію і оперативно реагувати на неї. Цей рекордний запуск демонструє здатність Космічних військ США інтегруватися та швидко реагувати за потреби. Майже за рік Командуванням космічних систем було укладено контракти з Millennium Space Systems і Firefly Aerospace. Компанія Millennium побудувала супутник, який підтримуватиме місію з поінформованості про космічний простір, тоді як Firefly надала ракету-носій. У серпні компанії перейшли у режим гарячої готовності в очікуванні оповіщення від Космічних військ.

Підготовка до запуску зазвичай займає кілька тижнів, а то і місяців, але команда Victus Nox впоралася з підготовкою лише за 58 годин. Попередній рекорд, встановлений у червні 2021 року, становив 21 день. Firefly здійснила запуск у рекордні 27 годин після отримання наказу про нього. Успішний запуск ще раз наголошує на тактичних можливостях космічних військ щодо оперативного запуску супутників для виконання термінових операційних потреб.

Як лідерство перетворює бізнеси на успішні 

Максим Валерійович Поляков — займався улюбленою справою, яка до всього іншого приносить добрий прибуток. Firefly — це комерційний проєкт з дуже важливою та великою ідеологічною складовою. У своїй стратегії розвитку Firefly приділяють увагу декільком аспектам: 

По-перше, завдяки низькій ціні запуску підприємство  може обслуговувати ширше коло комерційних компаній для яких безумовно важлива вартість послуги. 

По-друге, Firefly бере замовлення як для цивільних, так і для військових цілей. Максим Поляков казав, що хотів максимально наслідувати вертикальну інтеграцію конкурентів, зокрема, SpaceX.

Перші запуски ракети Alpha

У компанії працювали над ракетою Alpha з 2014 року, однак після приходу в компанію Полякова, ракету було суттєво змінено з технічної точки зору. Вона належить до ракет-носіїв легкого класу. У висоту становить 29 м (це майже 9-поверховий будинок), її діаметр складає 1,8 м, діаметр обтічника — 2 м. В процесі виготовлення використовувалися композитні матеріали та чотири рідинні двигуни Reaver-1 (перший ступінь) та один двигун Lightning 1 (другий ступінь). 

І вже 13 вересня поточного року відбувся довгоочікуваний та успішний старт Alpha в рамках місії Victus Nox. Варто зазначити, що це не перший запуск ракети Alpha. На рахунку були декілька попередніх, але саме зараз був виведений на орбіту супутник у максимально стислі строки. Дебютний запуск ракети Alpha відбувся 3 вересня 2021 року о 5 годині ранку за київським часом. Ракета успішно стартувала з пускового майданчика, пізніше місію перервали через аномалію під час польоту. 

Перша ракета Alpha злетіла цілком успішно: відірвалася від землі і досягла надзвукової швидкості. Не всі спейс-компанії отримали такий результат на першому ж тесті. Firefly Aerospace з'ясували причину аномалії, що виникла під час першого запуску. Вся команда доклала зусиль, щоб ця помилка не зашкодила польоту вдруге, і наступний запуск відбувся за планом. Примітним став і той факт, що Firefly Aerospace запустила ракету з українським прапором — це був другий пуск Aplha. 

Сьогодні вже відомо про плани майбутнього компанії — це запуск четвертого старту в рамках місії VCLS Demo 2. Мета проєкту — це запуск декількох CubeSat на 550 км SSO. 

 

 

Коментарі  

0 #1 Григорій 25.09.2023, 21:30
Польща вимагає вибачень за вшанування українського ветерана СС у Канаді⁠⁠.
Польський посол у Канаді Вітольд Дзельський заявив, що Польща чекає на вибачення за запрошення та вшанування в парламенті Канади 98-річного ветерана з України, який у Другій світовій війні служив у складі СС «Галичина».
Скарга

Додати коментарЗАРАЗ ОБГОВОРЮЮТЬ