Як розповіли в обласному центрі контролю та профілактики хвороб, на їх "гарячу" лінію надходить все більше повідомлень про випадки укусів.
"Щороку з настанням тепла активізуються іксодові кліщі. Ці небезпечні для людей і тварин істоти найбільш активні у квітні-червні та серпні-жовтні. Зустріти кліща можна не тільки в лісі, парку чи сквері, а й на будь-якому газоні. Найчастіше вони сидять у траві, на висоті 20-60 см, і лише зрідка потрапляють на невисокі кущові рослини", – зазначили епідеміологи.
За їх словами, комаха може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб. Дорослих кліщів, що присмокталися, найчастіше помічають через 2–3 дні: на місці укусу з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується в розмірах.
Фахівці кажуть, що не всі кліщі переносять збудників небезпечних захворювань, однак їхні укуси можуть загрожувати людині близько 150 недугами. Найбільш небезпечні з них – кліщовий вірусний енцефаліт, хвороба Лайма, крим-Конго геморагічна гарячка, туляремія.
"Першим проявом хвороби Лайма є почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, ломота у всьому тілі і млявість. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м’язів, нервової й серцево-судинної системи, і навіть до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100 %", – розповіли в центрі.
Кліщовий вірусний енцефаліт починається з головного болю, гарячки, нудоти, блювоти, порушення сну. При цьому захворюванні переважно уражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках – до летальних наслідків.
Алгоритм дій у разі укусу кліща
Не тиснути його, не виривати, не заливати олією або спиртом.
Обережно викрутити обертальними рухами пінцетом або через марлю. Продезінфікувати місце укусу. Кліща слід віднести в лабораторію та здати кров на антитіла. За потреби пройти імунотерапію.