У природному заповіднику «Медобори», що на Тернопільщині, налічують 4 види змій.
Вважається, що змії — одні з найзагадковіших представників світу тварин, які викликають як захоплення, так і побоювання.
«Люди бояться цих безногих й тихих істот, що здатні завдати нам смертоносного укусу, і це породжує паніку. Всесвітній день змій був заснований з метою допомогти людям дізнатись більше про цих плазунів і про їх важливу роль в екосистемах», - поділилися у природному заповіднику «Медобори».
Зокрема у заповіднику та околицях на сьогодні відмічено чотири види змій:
вуж звичайний (Natrix natrix L.) – звичайний вид, населяє зволожені ділянки у лісових масивах;
вуж водяний (Natrix tessellate Laurenti) – тісно пов’язаний з водою, проживає поблизу різного роду текучих та стоячих водойм. Вид у переліку Бернської конвенції (Додаток ІІ);
мідянка звичайна (Coronella austriaca Laur.) віддає перевагу місцям, які добре прогріваються сонцем. Вид занесений на сторінки Червоної книги України (Природоохоронний статус: Вразливий) та є у переліку видів Бернської конвенції (Додаток ІІ);
гадюка звичайна (Vipera berus L.) – зустрічається на луках, степових галявинах, рідкісний вид у заповіднику.
На території природного заповідника «Медобори» небезпеку для людини становить отрута гадюки звичайної. Проте укус гадюки є несмертельним через мізерну кількість отрути, яку змія впорскує у жертву, і тільки у надзвичайних випадках (анафілактичний шок) може призвести до летального випадку.
«Змії насправді є необхідними для балансу екосистем, адже регулюють популяцію дрібних ссавців, комах та земноводних тварин. Живляться усі гадюки дрібними гризунами і птахами, а самі є об’єктом полювання для лелек, хижих птахів та ссавців. Таким чином, є важливими в харчовому ланцюжку екосистем, тому заслуговують на нашу охорону і бережливе ставлення», - пояснили у заповіднику.
Цікаві факти про змій:
Змії мають унікальну будову тіла, цікаві адаптації та незвичайну поведінку, що робить їх справжніми майстрами виживання у різних екосистемах.
Усі без виключення змії – хижаки.
Унікальна будова черепа дає зміям змогу ковтати здобич, що значно перевищує їх розміри.
Змії «нюхають» не носом, а язиком.
Деякі види змій мають понад 400 ребер, що робить їхній скелет надзвичайно гнучким.
«Теплові сенсори» між очима й ніздрями допомагають зміям виявляти теплокровну здобич навіть у повній темряві.
Змії завжди дивляться не кліпаючи і ніколи не закривають очі завдяки прозорим і зрощеним повікам.