Читайте нас в соціальних мережах

84 роки Заліщицькій трагедії: на початку липня вшановують жертв масового знищення українців на Дністрі

Субота, 05 липня 2025 09:00
У перших числах липня на Тернопільщині та Буковині вшановують пам’ять загиблих у Заліщицькій трагедії – одному з найжахливіших злочинів радянського режиму часів Другої світової війни. У 1941 році на залізничному мості через Дністер між містом Заліщики та селом Кострижівка було знищено сотні українців – політичних в’язнів із Чортківської та Коломийської тюрем.

Про це повідомили у Чортківській районній державній адміністрації.

«У 1941 році на залізничному мості, прокладеному через річку між цими населеними пунктами, було знищено сотні українців», – йдеться в повідомленні.

Заліщицька трагедія стала частиною масштабної хвилі розстрілів політичних в’язнів, які розпочалися 22–23 червня 1941 року після нападу нацистської Німеччини на СРСР. Відступаючи, радянська влада не встигала евакуйовувати ув’язнених і знищувала їх. За два тижні в тюрмах Західної України та інших регіонів було вбито близько 22 тисяч людей.

Серед жертв Заліщицької трагедії були переважно юнаки та дівчата з Тернопільщини, Буковини, Львівщини та Івано-Франківщини – ті, хто виступав проти радянської окупації України. На початку липня 1941 року залізничний міст через Дністер був зруйнований. Вагони з арештантами, за даними адміністрації, облили пальним, підпалили і скинули в річку. Майже всі загинули. Стрімка течія понесла тіла загиблих аж до молдовського містечка Вадул-луй-Воде. Руки багатьох із них були зв’язані дротом. Поховання відбулося у братській могилі.

У Чортківській РДА наголошують: «Минуло 84 роки з того часу, але цей злочин не має терміну давності. І наш з вами обов’язок – не дати згаснути пам’яті».

Трагедія 1941 року залишається одним із найболючіших символів боротьби українців за свободу та ціну, яку заплатили тисячі за своє право бути вільними.

ОСТАННІ НОВИНИ

Додати коментар



ЗАРАЗ ОБГОВОРЮЮТЬ