"Зникаючий вид — це рослина або тварина, які перебувають на межі повного зникнення в недалекому майбутньому. Їхнє зникнення можуть спричинити різні чинники: знищення природних місць проживання, браконьєрство, вторгнення чужорідних видів чи зміни клімату", - пише Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України
Червоний список Міжнародного союзу охорони природи (МСОП) — це авторитетне джерело інформації про стан збереження видів у світі.
Сьогодні в ньому нараховується понад 40 000 видів, які перебувають під загрозою.
"Упродовж останніх 50 років (1970–2020) середня чисельність популяцій диких видів, за якими здійснюється моніторинг, скоротилась на 73%, згідно з показниками Індексу живої планети. Ці дані ґрунтуються на аналізі майже 35 000 трендів розвитку популяцій 5 495 видів амфібій, птахів, риб, ссавців і рептилій. Найбільшого спаду зазнали популяції прісноводних риб, зменшився на 85%, слідом за ними популяції наземних (69%) і морських (56%) тварин", - йдеться у повідомленні.
У Міністерстві захисту довкілля додають, що в Україні за останнє століття втратилися назавжди популяції: кажана - довгокрила європейського, який востаннє спостерігався на Закарпатті у 1993 році; тюленя монаха - востаннє бачили біля берегів Кримського півострова на початку 1970-х років; стерв’ятника - останнє гніздування спостерігалося в горах Криму у 1958 році; орла степового - останнє гніздування спостерігалося в заповіднику Асканія-Нова у 1980 році, осетра атлантичного або європейського та осетра шипа - востаннє в уловах траплялися до 1960-х років; рибця малого - не трапляється у кримських гірських річках з 1975 року.
Індекс живої планети і схожі індикатори показують, що популяції рідкісних видів зникають із тривожною швидкістю.
Водночас деякі зміни можуть бути незначними та поступовими, їх сукупний вплив може призвести до значних і швидких змін.
Коментарі