Із всіх груп хребетних, мабуть, найменш відомі та найбільш загадкові і надзвичайно цікаві – гади. Саме так ще Арістотель назвав земноводних і плазунів, зазначили у природному заповіднику «Медобори».
На території природного заповідника «Медобори» і його околицях фахівці зустріли їх 11 видів, з них 2 види – хвостаті (тритон звичайний і тритон гребінчастий) та 9 – безхвості (із жаб: трав’яна, гостроморда, озерна, ставкова; два види ропух: сіра та зелена, а також квакша східна, часничниця звичайна та джерелянка червоночерева). Для порівняння, в Україні – 18 видів, з яких 5 – хвостаті.
«Земноводні є найменш чисельним класом хребетних, що нараховує близько 3500 видів у світі. Проте вони досить різноманітні. Назва класу «Земноводні» дуже точно відображає спосіб життя цих тварин. Живуть вони в основному на суші, а у воді відбувається їх розмноження і розвиток», - поділилися у заповіднику.
Також на території природного заповідника «Медобори» та в околицях зафіксовано 7 видів рептилій: черепаха болотна, веретінниця ламка, ящірка прудка і живородна, вуж звичайний, гадюка звичайна і мідянка звичайна - вид, що занесений на сторінки Червоної книги України.
«Назву свою «плазуни» тварини отримали завдяки характеру пересування, при якому їх тіло волочиться по землі: змії пересуваються, постійно вигинаючи тіло, а у ящірки тіло ледь припідняте над поверхнею. На Землі відомо понад 7000 видів плазунів. На території України плазуни представлені 20 видами», - підкреслили у заповіднику.
Амфібії та рептилії є одними з найкращих регуляторів чисельності комах (в тому числі – шкідників с/г культур) і разом з цим істотною кормовою базою для інших хребетних (промислових хутрових звірів, багатьох птахів, деяких змій). Для прикладу, підраховано, що в нашій країні жаби є їжею майже для 100 видів птахів.
«Земноводні та плазуни безпідставно потрапили до списку тварин, яких люди не люблять і бояться. Більшість з них потребує прямої охорони і охорони середовища їх існування», - наголосили у заповіднику.
Фото Руслани Слободян, Арсена Капустинського