«Правопис “рф” з великої літери – помилка, але вимога нормопроєктування. Без такого виправлення Мінʼюст не зареєстрував би наш наказ, що визначає особливості навчання українських школярів, які нині перебувають за кордоном. Створюємо умови для зменшення навантаження на маленьких українців, які перебувають за кордоном і зобов’язані відвідувати там місцеві школи. Дозволяємо вивчення лише українознавчого компонента у новостворених дистанційних класах», - зазначив міністр освіти і науки Оксен Лісовий
Зокрема затверджено наказ за яким учнівство за кордоном зможе дистанційно вивчати український компонент освітніх програм.
Набув чинності наказ МОН від 21.08.2023 № 1022, що визначає особливості навчання дітей, які виїхали з України через повномасштабне вторгнення російської федерації й здобувають освіту одночасно в школі країни перебування та Україні. Зокрема, такі діти можуть навчатися дистанційно в створених класах в окремо визначених органами місцевого самоврядування закладах освіти (до пʼяти на область і Київ).
«У цих класах учні й учениці зможуть вивчати тільки предмети українознавчого компонента. Освітній процес для таких учнів буде організовано відповідно до типової освітньої програми (наказ МОН від 18.08.2023 № 1014). Тижневе навантаження становить від шести годин у початковій до восьми в старшій школі», - зазначили у МОН.
Водночас заклади загальної середньої освіти зараховуватимуть оцінювання з предметів, спільних для закордонних і українських шкіл.
«Така модель навчання запроваджена для того, щоби зменшити навантаження на учнівство, яке вимушено вчитися за кордоном. Водночас програма допоможе зберегти звʼязок цих дітей з Україною і мʼяко повернутися в нашу систему освіти після повернення додому. Буде визначено пʼять шкіл у кожному регіоні, у кожній може бути як один, так і кілька класів. Проте за потреби, якщо побачимо збільшення попиту на таке навчання, будемо розширювати перелік шкіл», — сказав заступник міністра освіти і науки Андрій Сташків.
Перелік закладів освіти, в яких можна вивчати українознавчі предмети, визначатимуть органи управління у сфері освіти обласних, Київської міської військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування.
Учнівство вивчатиме в окремих класах (групах) такі предмети:
1–4 класи: Українські мова й література; Я досліджую світ (у частині громадянської й історичної освітньої галузі).
5–9 класи: Українська мова; Українська література; Вступ до історії України та громадянської освіти (5 клас); Історія України. Всесвітня історія (6 клас); Історія України (7–9 класи); Основи правознавства (9 клас); Географія (8–9 класи).
10-11 класи: Українська мова; Українська література; Історія України; Громадянська освіта (10 клас); Географія (11 клас); Захист України.
Також у межах тижневого навантаження передбачено години для індивідуальних занять і консультацій: одна на тиждень для 1–4 класів і по дві — для 5–11 класів.
Читайте також: «Нова послуга банку»: шахраї вкрали у тернополянина майже 30 тисяч гривень