Читайте нас в соціальних мережах

Кременецький історик Василь Ільчишин: «Автентика Почаївської лаври втрачена, а флагшток-рекордсмен може впасти» (відео)

Субота, 05 квітня 2025 13:38
«Тернополяни» відвідали Кременець, щоб поспілкуватися з директором Кременецько-Почаївського державного історико-архітектурного заповідника Василем Ільчишиним.

Місце для розмови ми обрали історичне – провели інтерв’ю просто на горі Бона, або ж у Кременецькій фортеці, що височіє над містом і зберігає в собі багатовікову історію.

У розмові Василь Ільчишин поділився цікавими фактами про архітектурну спадщину міста, розповів про ситуацію у Почаївській лаврі, розкрив секрети розвитку туризму.

– У Кременці збереглося стільки архітектурних пам’яток, що їх, можливо, навіть більше, аніж у самому Тернополі. Причина – історична: Тернопіль був майже повністю зруйнований під час Другої світової війни, натомість у Кременеці історична забудова збереглася досить непогано. Саме тому тут і є велика кількість добре збережених пам’яток,  зазначив Василь Ільчишин.

Також він розповів про ситуацію з Почаївською лаврою. Зараз тут працює комісія, яка виявила численні порушення: незаконне будівництво, самовільне втручання у розписи. І все це – в пам’ятці національного значення.

000b6f45-f5c0-49b3-a885-6f714c55d8c1.jpg

– 30 років за стінами Успенського собору відбувалися незрозумілі речі. За останнє десятиліття автентика втрачена через поневолення розписів. Маємо документацію, що в 70 х роках ХХ століття, не дивлячись, що це був період радянської влади, проводилися роботи з вивчення та збереження розписів. Навіть реставрація була. Зараз у соборі самовільно знімають старі розписи і малюють своїх святих, які геть не мають відношення до історії лаври і до України,  обурився Василь Ільчишин.  

Окрім цього, директор заповідника поділився, як туризм допомагає розвивати місто. Доходи заповідника зросли на понад 200 тисяч гривень, а туристичний інтерес до Кременця постійно зростає.

132b5dda-61a9-4a26-bcd2-bc882859aee1.jpg

Покоментував Василь Ільчишин і ситуацію з флагштоком, який був встановлений на території Кременецької фортеці в неналежному місці. За його словами, конструкція під загрозою руйнування.

Нагадаємо, у 2021 році тодішній голова Тернопільської обласної ради Михайло Головко ініціював встановлення у Кременці найвищого флагштока. Його висота – 35 метрів, що стало рекордом України. Згодом з’явилася інформація, що під час риття котловану зруйнували частину фундаменту будівлі XVI століття.

– Цей флагшток встановлений в неналежному місці. Він може тріснути і впасти. У Кременці є багато інших місць, де можна було поставити цей флагшток без крику та з дозвільними документами. Також варто було б запитати думку громади. Виходить, що людина, яка не має ніякого відношення до Кременця, прийняла рішення поставити флагшток посеред пам’ятки національного значення. Влучно сказав місцевий журналіст, що це патріотизм ціною вандалізму!  наголосив Василь Ільчишин.

Більше – у нашому інтерв’ю.  

Додати коментар