Місце для розмови ми обрали історичне – провели інтерв’ю просто на горі Бона, або ж у Кременецькій фортеці, що височіє над містом і зберігає в собі багатовікову історію.
У розмові Василь Ільчишин поділився цікавими фактами про архітектурну спадщину міста, розповів про ситуацію у Почаївській лаврі, розкрив секрети розвитку туризму.
– У Кременці збереглося стільки архітектурних пам’яток, що їх, можливо, навіть більше, аніж у самому Тернополі. Причина – історична: Тернопіль був майже повністю зруйнований під час Другої світової війни, натомість у Кременеці історична забудова збереглася досить непогано. Саме тому тут і є велика кількість добре збережених пам’яток, – зазначив Василь Ільчишин.
Також він розповів про ситуацію з Почаївською лаврою. Зараз тут працює комісія, яка виявила численні порушення: незаконне будівництво, самовільне втручання у розписи. І все це – в пам’ятці національного значення.
– 30 років за стінами Успенського собору відбувалися незрозумілі речі. За останнє десятиліття автентика втрачена через поневолення розписів. Маємо документацію, що в 70 х роках ХХ століття, не дивлячись, що це був період радянської влади, проводилися роботи з вивчення та збереження розписів. Навіть реставрація була. Зараз у соборі самовільно знімають старі розписи і малюють своїх святих, які геть не мають відношення до історії лаври і до України, – обурився Василь Ільчишин.
Окрім цього, директор заповідника поділився, як туризм допомагає розвивати місто. Доходи заповідника зросли на понад 200 тисяч гривень, а туристичний інтерес до Кременця постійно зростає.
Покоментував Василь Ільчишин і ситуацію з флагштоком, який був встановлений на території Кременецької фортеці в неналежному місці. За його словами, конструкція під загрозою руйнування.
Нагадаємо, у 2021 році тодішній голова Тернопільської обласної ради Михайло Головко ініціював встановлення у Кременці найвищого флагштока. Його висота – 35 метрів, що стало рекордом України. Згодом з’явилася інформація, що під час риття котловану зруйнували частину фундаменту будівлі XVI століття.
– Цей флагшток встановлений в неналежному місці. Він може тріснути і впасти. У Кременці є багато інших місць, де можна було поставити цей флагшток без крику та з дозвільними документами. Також варто було б запитати думку громади. Виходить, що людина, яка не має ніякого відношення до Кременця, прийняла рішення поставити флагшток посеред пам’ятки національного значення. Влучно сказав місцевий журналіст, що це патріотизм ціною вандалізму! – наголосив Василь Ільчишин.
Більше – у нашому інтерв’ю.