Читайте нас в соціальних мережах

Про легендарну Богданову капличку, російську церкву та війну: інтерв’ю з отцем з Кременеччини Юрієм Мазурчуком (відео)

Вівторок, 15 липня 2025 09:04
Нещодавно на Кременеччині, у Богдановій капличці, відбувся захід «День пам’яті та підтримки».

Його ініціатором став настоятель храму Преображення Господнього ПЦУ, депутат та волонтер «Української команди» — отець Юрій Мазурчук.

Журналісти «Тернополян» поспілкувалися з отцем про витоки ідеї, збереження історії, волонтерство та майбутнє громади.

— Це не я започаткував цей шлях, усе почалося ще з мого батька, який був настоятелем храму в селі Підлісці. Саме він почав проводити духовні заходи біля Богданової каплички. Він відновлював пам’ять про козаків, про культуру. Я зростав поруч із цим, ще з дитинства все це бачив, тож, коли став настоятелем, зрозумів: маю продовжити його справу, масштабувати її,— розповідає отець Юрій.

У 2021 році за його ініціативи відбувся триденний духовно-історичний фестиваль «Богданова капличка», який об’єднав культуру, традиції та молитву. Організовували подію за підтримки народного депутата Миколи Люшняка. Та вже у 2022-му пріоритети змінилися — почалася повномасштабна війна.

— Війна все змінила. Наші громади втратили багато — є загиблі, зниклі безвісти, ветерани. Я вирішив, що ми маємо згадати не лише козаків, а й тих, хто воює сьогодні. Саме так виникла ідея цього заходу — тепло, по-сімейному, з молитвою, підтримкою для родин, які втратили найдорожче,— пояснює Юрій Мазурчук.

Він додає, що організація заходу не була простою — постійні сирени, тривоги, переживання. Але найбільшу підтримку отримав саме від військовослужбовців, які схвально відгукнулися про ініціативу.

Перед проведенням події дорогу до каплички, що в гірській місцевості, ремонтували власними силами, за участі міської влади, підприємців і особисто самого отця.

Сьогодні біля Богданової каплички працюють археологи. Знайдені фундаменти вказують на те, що тут, імовірно, був монастир ще до козацької доби.

— Хочемо мати підтверджену історичну довідку. Не лише перекази й легенди. Бо ця капличка — жива, навіть після знищення комуністами, війною, байдужістю. І завжди знаходились люди, які її відновлювали. Я хочу бути одним із них,  ділиться отець.

Наступного року капличка святкуватиме 375-річчя, тож громада вже готується до масштабного ювілейного дійства.

Зараз отець Юрій служить на території, де діє також церква московського патріархату.

— Це непросто. Є люди, які свідомо чи несвідомо продовжують ходити туди. Переконувати їх складно. Я думаю, що прийде час, народиться нове, свідоме покоління, яке любитиме свою історію, а не те, що насаджує ворог,  зауважує він.

На базі духовно-історичного центру біля Богданової каплички отець Юрій хоче створити реабілітаційний центр для військових — місце відновлення, спокою, молитви, серед природи. Він бачить цю ініціативу як і духовну підтримку, і туристичний продукт.

Більше — у інтерв’ю.

ОСТАННІ НОВИНИ

Додати коментар