Читайте нас в соціальних мережах

Діагностика дисплазії шийки матки: ПАП-тест, кольпоскопія та біопсія

Понеділок, 02 вересня 2024 14:26
Діагностика дисплазії шийки матки: ПАП-тест, кольпоскопія та біопсія
Дисплазія шийки матки є передраковим захворюванням. Зазвичай вона не має жодних симптомів, водночас дуже важливо виявити захворювання якомога раніше, до переходу в рак, оскільки тоді воно добре піддається лікуванню та має позитивний прогноз.

У таких умовах особливу важливість набуває своєчасна діагностика, яка має бути регулярною та превентивною. Саме тому настільки важливими є щорічні профілактичні гінекологічні огляди.

Діагностика дисплазії шийки матки

Профілактичний гінекологічний огляд, який виконується регулярно, суворо через певні проміжки часу, дає змогу виявити дисплазію перед тим, як вона перейде в рак. Нерідко лікар виявляє підозрілі ділянки слизової оболонки шийки матки під час звичайного гінекологічного огляду у дзеркалах. Щоб підтвердити діагноз, виконують кольпоскопію та ПАП-тест.

Кольпоскопія

Кольпоскопія — це огляд піхви та шийки матки під спеціальним мікроскопом, який вводять у піхву, він зветься кольпоскопом. Кольпоскопія дає можливість детально вивчити стан слизової оболонки. Щоб дослідження було інформативнішим, слизову оболонку шийки матки обробляють розчином оцтової кислоти та розчином Люголю. Здорові та пошкоджені клітини по-різному засвоюють барвник, що дає змогу виділити підозрілі ділянки, визначити їхні розмір та локалізацію.

Тест Папаніколау

Крім кольпоскопії виконують цитологічний мазок або ПАП-тест. Це мазок, взятий з епітелію шийки матки та цервікального каналу, який надходить до лабораторії, де ретельно вивчають клітинний склад матеріалу. З профілактичною метою ПАП-тест виконують регулярно один раз на два роки навіть якщо підозрілі ділянки епітелію під час огляду не виявлені. Якщо за відсутності видимих ​​ознак дисплазії тест виявився позитивним, його призначають повторно, щоб виключити хибнопозитивний результат.

Додатково у разі виявлення ознак дисплазії лікар може призначити ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція) — аналіз, який виявляє вірус папіломи людини, яка є збудником дисплазії, та визначає його штам. Онкогенні штами ВПЛ особливо небезпечні щодо ризику розвитку раку шийки матки.

Коли потрібна біопсія шийки матки

Якщо кольпоскопію та ПАП-тест лікар виконує навіть не маючи підозр, а лише в рамках планового огляду з профілактичною метою, то біопсію призначають лише тоді, коли є підтвердження наявної дисплазії. Річ у тім, що дисплазія третього, а іноді й другого ступеня мало чим відрізняється від пухлини, тож лише біопсія дає можливість точно розрізнити їх. Якщо цитологічний тест вивчає поверхневі клітини епітелію, то біопсія «заглядає» углиб зміненої тканини.

Діагноз впливає на лікувальну тактику: якщо дисплазію можна лікувати медикаментозно або обмежитися видаленням ураженої ділянки епітелію, то на ранніх стадіях пухлини може знадобитися хоч і малоінвазивне, але все ж таки ширше втручання, а іноді ще й хімієтерапія.

Види біопсії шийки матки та її ризики

Біопсію шийки матки виконують такими методами:

  • Пункційна біопсія — зразок тканини забирають спеціальною порожнистою пункційною голкою, та спеціальним інструментом конхотомом проводиться прицільна біопсія шийки матки.
  • Ендоцервікальне вишкрібання — отримання зразка епітелію, що вистилає канал шийки матки.
  • Конусна біопсія або конізація шийки матки — видалення великої ділянки слизової оболонки шийки у вигляді конуса з вузькою частиною в цервікальному каналі. 

У ході конізації хірург видаляє всю уражену тканину, яка потім надходить у лабораторію вивчення. Тобто цей метод є не лише діагностичним, а й лікувальним. У разі дисплазії, а також початкової стадії раку шийки матки цього об’єму видалення тканини, як правило, достатньо, тож ще одна операція вже не потрібна. 

Автор: Мовчук Уляна Степанівна — акушер-гінеколог.

Медичні центри «Мати та дитина»:

  • Київ, вул. Макіївська, 8
  • Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
  • Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
  • Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
  • Львів, вул. Замарстинівська, 85а
  • Київ, вул. Казимира Малевича, 83