У тернополян є реальні підстави хвилюватися, адже під час спалювання торф’яних брикетів виділяються тверді частини, які осідають у безвітряну погоду на навколишню територію. За результатами зустрічі, депутат Тернопільської обласної ради, секретар комісії з питань охорони навколишнього природного середовища та природокористування облради Андрій Цибульський підготував колективну скаргу від жителів масиву «Сонячний» з підписами громадян на ім’я міського голови Тернополя Сергія Надала. У ній люди просять негайно зупинити будівництво котельні на тверді види палива за адресою Київська, 3а. Депутат підтримує ініціативу людей і впевнений, що така «альтернатива» більше нашкодить тернополянам, аніж допоможе здешевити для міста теплову енергію.
«Дана котельня знаходиться в самому центрі спального району міста, де велика щільність населення і її робота обов’язково матиме безпосередній вплив на здоров’я та самопочуття жителів. Тож ми спільно проситимемо перенести даний об’єкт за межі спального району», - зазначив під час зборів мешканців мікрорайону керівник міського осередку політичної партії «УКРОП» Андрій Цибульський.
Люди ж підозрюють, що тепер зупинити спорудження котельні буде не так просто, адже там не підготовчі роботи – приміщення вже має вимурувані стіни. Втім, кажуть тернополяни, якщо буде потрібно, то добиватися свого вони будуть радикальними методами.
- Якщо ви не припините будівництво, ми перекриватимемо дороги, ставатимемо під крани і не тільки. Тому, що ми тут живемо, тому що цим повітрям дихають наші діти і онуки. Там нагорі вирішили зекономити на оплаті за енергоносії, але не подумала про здоров’я пересічних мешканців, які змушені будуть після таких «нововведень» лікуватись, - говорили жильці вул. 15 Квітня, 17.
- Теж мені «ноу-хау»… Торфом палили ще на початку 20 століття. Це не один з найкращих видів альтернативних джерел енергії. Прикрили усе красивими словами «модернізація КП «Тернопільтеплокомуненерго», а насправді нічого нового не запроваджують, - чулося в натовпі.
За словами депутата по округу №38 Михайла Сиротюка, вищезгадане підприємство насправді збиткове і є справжньою проблемою для міста. Найкращим варіантом зараз могло б стати встановлення в кожній багатоповерхівці індивідуального теплового пункту, який би працював за кардинально іншою схемою подачі води в домівки тернополян. Втім, про це можна буде говорити лише в разі отримання кредиту ЄБРР.
Згодом на місце зборів приїхав і представник КП «Тернопільтеплокомуненерго», який переконував присутніх – усе законно, документи є і все безпечно. Втім, посадовець так і не міг пояснити елементарного – чому на місці будівництва немає паспорту об’єкта.
- Про початок будівництва котельні було оголошено ще в червні у газеті «Тернопіль Вечірній». Проект модернізації котельні не передбачає спалення торфу в брикетах, а під тиском і у вигляді "муки", саме паливо зберігатиметься в бункері, а котельня матиме спеціальні очисні установки, фільтри. Те, чи працюватиме вона постійно залежатиме від ціни на паливо. Додам, що проект пройшов екологічну експертизу, яка показала, що він не несе шкоди для здоров’я людей, - зауважив начальник виробничо-технічного відділу КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» Віталій Грубенюк.
Позаяк, люди обурюються, що їх поставили перед фактом, було лише оголошення у друкованому виданні Тернопільської міськради – газеті «Тернопіль Вечірній», яку дехто з місцевих мешканців в очі ще не бачив. Тернополяни впевнені, що можна було через директора ЖЕКу повідомити усіх, розклеїти оголошення про публічне обговорення, почути громаду, яка має право висловити свою позицію. А позиція така – зупинити будівництво котельні, мовляв, можливо ми б і менше споживали російського газу, але, виходить, за рахунок здоров’я мешканців. До слова, за документами, обширність забруднень становить 5 км, а кількість викидів 1/10 тонни в рік.
- Окрім скарги тернополян, яка буде в мера міста вже 26 січня вранці, я також подав звернення в екологічну інспекцію і в КП «Тернопільтеплокомуненерго», щоб вони дали аргументоване роз’яснення цієї ситуації. Хочемо бачити висновки експертів та реальні дані, адже люди мають право знати реальну ситуацію. Зрештою, повторюсь, для подібних проектів є промислові зони. Відповіді на депутатські звернення обіцяємо оприлюднити на наступних зустрічах із жителями будинку, - додав Андрій Цибульський.