Читайте нас в соціальних мережах

Шведи допоможуть тернополянам менше платити за газ

Вівторок, 16 лютого 2016 13:54
Тернопіль відвідав заступник посла Швеції в Україні Генріх Нурберг та керівники представлених в Україні шведських енергоефективних компаній.

Під час зустрічі із міським головою Сергієм Надалом шведські представники обговорили можливості співпраці у сфері енергоефективності та у виробничому секторі.

Чому важливий досвід Швеції

За статистикою, у Швеції понад 400 муніципальних тепломереж централізовано забезпечують теплом 92% всіх багатоквартирних будинків і 80% всіх інших приміщень. Обігрів центральним опаленням приватного будинку в Стокгольмі коштує на 30% дешевше, ніж самостійно газовим котлом. 

На початку століття більшість окремих тепломереж різних муніципалітетів шведської столиці та передмість об’єднали у централізовану. У Норвегії централізовано обігрівають 98 % домогосподарств. 

Україна, звичайно, повинна обирати свій шлях, який може поєднувати індивідуальне і централізоване опалення. Проте, як показує досвід Скандинавії, швидшим та ефективнішим буде модернізація централізованої системи опалення. Тому вже кілька років Тернопільська міська рада тісно співпрацює з Урядом Швеції.

Що це дасть Тернополю?

Все почалося з оцінки енерговитрат міста. Як зазначив під час зустрічі з шведським дипломатом міський голова Тернополя Сергій Надал, декілька років тому вперше було  проаналізовано, скільки Тернопіль витрачав електроенергії за один рік. Вийшло, що сума перевищувала весь річний бюджет міста, тому треба було робити термінові кроки та виправляти цю ситуацію. Відтак, місто підписало «Угоду мерів», в рамках якої ведеться активна співпраця з такими міжнародними інституціями, як ЄБРР, Світовий банк та іноземними корпораціями. 

Наявність енергетичного аудиту зробила Тернопіль бажаним для інвесторів, котрі займаються енергоощадними технологіями.  Після цього було розроблено план покращенні енергоефективності, у першу чергу у муніципальному секторі. У більшості шкіл, лікарень, дошкільних закладів було проведено роботи з модернізації систем опалення, утеплення. Планомірно відбувається перехід на світодіодні лампи у вуличному освітленні. 

Наступною метою є збільшення ефективності у приватному секторі. Одним з головних напрямків є встановлення індивідуальних теплових пунктів, які дозволяють регулювати температуру тепла у приміщеннях і сплачувати виключно за те, що поставлено. На експериментальних об’єктах у Тернополі вдалося досягнути економії у 60 %. Протягом наступних років планується встановити від 50 до 60 індивідуальних теплових, щоб експеримент став позитивною тенденцією.  

Основою таких програм є допомога іноземних донорів. Під час останньої зустрічі, представники шведських компаній та Шведської торгової та інвестиційної ради (Business Sweden) презентують колегам з Тернополя власні компанії та пропозиції для можливої майбутньої співпраці. Остання ж зустріч з заступником посла Швеції, дозволить Тернополю долучитися до урядової програми шведського уряду у 20 млн.євро. Значна частина цих коштів буде інвестована у систему ЖКГ Тернополя. 

Петро Олійник, за інформацією міської ради Тернополя


ОСТАННІ НОВИНИ

Додати коментар