"Тернополяни" писали про встановлення відремонтованих дверей.
Сьогодні науковці повідомили про історію виготовлення та встановлення цих історичних дверей.
Як з'ясувалося, рама була повністю пошкоджена, майстри змушені були всі завіси висверлювати і знімати, домкратом, спеціальною приспособою вирівнювати рами. Рами складні, вони зроблені з двох кутників, які кріпляться між собою.
"Ми знайшли дані, що ці двері на початку ХХ століття, в 1908 році, зробив тернопільський майстер Станіслав Асенко. На дверях встановлять табличку з авторством та роком виготовлення дверей. Із власної ініціативи майстри відновили нові замки та зробили нові ключі, які майстри подарують храму, - йдеться у дописі Тараса Циклиняка, українського краєзнавця та екскурсовода.
Поки франківські ковалі монтували двері небайдужі краєзнавці поділились цікавою інформацією про тернопільського коваля, який ці двері власне і виготовив.
Звали його Станіслав Асенько, майстерня знаходилась на вулиці Святоіванівській (назва за австрійських часів), тепер Грушевського - це зовсім поруч з Катедрою, де встановлювали відреставровані двері. Майстер був членом товариства ремісників Gwiazda, в 1956 р. на місця будинку, де воно діяло побудували школу № 3.
Долучався до ковальських виробів і в інших будівлях старого Тернополя - єзуїтського костелу, парафіяльного костелу (стояв раніше на місці ЦУМу).
В 1906 р. для польського освітньо-культурного товариства «Народних шкіл» його майстерня виготовила обладнання криниці, а також виконували замовлення магістрату з виготовлення табличок з назвами вулиць.
Причетний також до будівлі тернопільського вокзалу, точніше його першого варіанту, збудованого в 1903 році у стилі віденського сецесіону, проект якого розробило технічне бюро Міністерства залізниць у Відні під керівництвом Баудіша (франківчанам прізвище цього архітектора має бути відомим, бо цей самий пан проектував у Станиславові у 1894 році дирекцію залізниць - тепер головний корпус медуніверситету).
"Тернопіль, бажаю продовжувати в цьому ж дусі і не зупинятися з порятунком спадщини! В цьому місті вже є два класних приклади з дверима - металеві в церкву та дерев'яні, врятовані минулого року зусиллями ініціативи Збережемо старовинні двері на Опільського та її натхненниці Luska Drozzd. Давайте надихати одне одного! Якщо завтра не гахне, то в нашій державі ще купа всього треба буде зберегти", - відзначила Марія Козакевич, голова організації у NGO "Intellect UA".