За його словами, в зв’язку з COVID-19, люди зверталися за лікуванням із запізненням, тому хворих на 3-4 стадіях стало більше.
Оксана Коцюба працює бактеріологинею в лабораторії обласної університетської лікарні Тернополя. Жінка розповідає, 6 років тому їй поставили діагноз – лімфома Ходжкіна 2 стадії. Це – захворювання лімфатичної системи, каже Оксана Коцюба.
“Я кашляла, в мене був ранковий кашель, який неможливо було з чимось пов’язати. Я зверталася до пульмонологів – нічого неможливо було знайти, де істина, чому в мене той кашель. Потім у мене була важкість за грудиною. Це мене насторожило, після цього в мене почав мінятися голос. І вже тоді я запідозрила, що в мене онкологія. Сказати, що я легко сприйняла свій діагноз – це буде нечесно. В мене був страх, був розпач, мені здавалося, що життя зупинилося, але це мене не зупиняло чим найшвидше почати лікування”, – каже Коцюба.
Оксана Коцюба каже, що під час лікування її підтримували рідні та друзі:
“Мій чоловік – це був мій янгол-охоронець, який постійно був зі мною, мої діти, моя найкраща подружка. Також один секрет відкрию – я на кожну хіміотерапію була з макіяжем, в мене був манікюр, якого зараз в мене немає. Я не закривалася, намагалася більше бути між людьми, ходити на різні зустрічі, ходити гуляти. Просто жити звичайним життям. Чесно кажу, на кожну хіміотерапію не те, що йшла, я бігла, я вірила в те, що кожне капання додасть мені сил і пришвидшить одужання. Важливе значення мало зустріти людину, яка пройшла цей етап. Це було 50% цього лікування”.
За словами Оксани Коцюби, за 10 місяців лікування вона одужала. Тепер допомагає та ділиться своїм досвідом з онкохворими жінками в громадській організації “Амазонки Тернопілля”, в якій є співзасновницею.
Голова організації, психологиня Марина Орап розповідає, що до карантину “Амазонки Тернопілля” щомісяця зустрічалися з онкохворими жінками в обласній бібліотеці:
“Основною метою цих зустрічей є показати жінкам, що вони не самотні в цій боротьбі, що цю хворобу можна побороти, що життя після цієї хвороби може стати кращим”.
Зараз, каже Марина Орап, зустрічі “Амазонок Тернопілля” відновлюють. Першу проведуть 19 лютого. Також разом з членкинями організації планують відвідувати хворих, які лікуються в онкодиспансері.
“До карантину щотижня ходили в онкодиспансер, відвідували палати, спілкувалися з жінками. Такі дружні розмови і порада, бесіда від жінок, які побороли цю хворобу, вони дають приклад, вони дають наснагу, вони дають сили боротися жінкам, які лежать на лікарняних ліжках”, – каже Орап.
В Тернопільському обласному онкологічному диспансері після операції лікується 65-річна Лариса Ратушняк. Жінці видалили пухлину з сигмоподібної кишки.
“Мені стало недобре після COVID-19, погано ходила в туалет. До лікарів не зверталася, а потім поїхала в лікарню. Всі мене підтримують, чоловік у першу чергу. Онуків є п’ятеро”, – каже Ратушняк.
Завідувач другого хірургічного відділення онкодиспансеру – онкохірург Андрій Камінський розповідає, що у його відділенні зараз є 54 пацієнти:
“Наше безпосередньо відділення виконує десь приблизно від тисячі до півтори тисячі оперативних втручань протягом року. Це операції на голові, шиї, операції на сечостатевій системі, операції на товстому та тонкому кишечнику. Хворі є з 1,2,3,4 стадіями. На жаль, на сьогодні, враховуючи таку ситуацію з COVID-19, більшість пацієнтів – це є в 3 та 4 стадії”, – розповів Камінський.
Загалом в обласному онкологічному диспансері на стаціонарному лікуванні є 365 пацієнтів. Про це розповів генеральний директор медзакладу Леонід Шкробот. Чоловік розповів, які онкозахворювання виявляють у людей найчастіше:
“Традиційно серед жіночого населення – це рак молочної залози на першому місці, рак шийки матки, рак тіла матки, онкологічні захворювання шкіри. Серед чоловіків лідирує рак легень, рак шлунка, прямої кишки. Це основні захворювання, які малюють цю нашу статистику”, – каже Шкробот.
За словами Леоніда Шкробота, серед нових випадків захворювання збільшилася кількість людей з раком останньої стадії:
“Якщо це 3 та 4 стадія, то їх називають “запущеними”, тобто, це стадії, в яких первинна пухлина занадто велика, або є ознаки метастазування. Відповідно про виліковування, як правило, вже мова не йде. Зараз ми маємо 23-24% “запущених”, тобто кожен 4 пацієнт є у “запущеній” стадії. Це статистика не лише тернопільська, це статистика спостерігається по усіх онкологічних диспансерах України”.
Леонід Шкробот розповідає, якщо пацієнт лікується за направленням сімейного лікаря, то, згідно з контрактом з Національною службою здоров’я України, деякі послуги він отримує безкоштовно.
У 2020 році на диспансерному обліку на Тернопільщині були 26 тисяч 726 онкохворих, розповіла начальниця обласного управління охорони здоров’я Ольга Ярмоленко. За її словами, пролікували понад 8 тисяч осіб, пише Суспільне Тернопіль.