Читайте нас в соціальних мережах

«Верхній ярус символ небес – місця, звідки прийшов Спаситель», — про унікальність шопок розповіли у Тернополі

Вівторок, 22 січня 2019 17:42
Особливістю святкового періоду є Різдвяні шопки, про історію виникнення, поширення яких розповіли у Тернопільському краєзнавчому музеї.

Для нас шопка — це скульптурне зображення ночі народження Спасителя — Ісуса Христа. Як поділилася наукова співробітниця відділу стародавньої історії Оксана Зборівська, далеко не всі знають, коли виникла традиція створення шопок на Різдвяні свята, як вона виглядала в давнину.

—  В Україні шопки набули популярності передусім у західних областях. Насамперед тут перейняли традицію ставлення шопок від сусідньої Польщі. На Заході України особливо насичено та цікаво святкували Різдво навіть у радянський період. Представники старшого покоління пам’ятають, як напередодні римо-католицького свята, 24 грудня можна було прийти до храму та милуватися красою шопок. В той час усі церковні споруди належали православній церкві московського патріархату, яка не дозволяла встановлювати різдвяний вертеп. На щастя, ті часи далеко пішли в минуле, — розповіла Оксана Зборівська.

Як зазначила пані Оксана, традиція встановлювати шопку на Різдво пішла з південної Італії. Святий Франциск Асизький у ХІІІ столітті після мандрівки на Святу землю встановив шопку у вигляді печери, де були ясла, сіно, віслюк, віл, чим хотів показати, в якій убогості народилось Боже Дитятко, спонукати людей замислитись над цим, відійти від різдвяних ярмарків і заглибитись у духовність Різдва.

У ХIV столітті італійські майстри додали різдвяному дійству пишності і краси, з’явились костюми, грим, маски, мелодії і танці. Шопки люди встановлювали у церквах і на площах перед ними. Цю традицію підтримала Європа, прийшла вона і в Галичину і досі зберігається.

Шопка символізує віфлеємську стайню та народження нашого спасителя Ісуса Христа. Основними елементами шопок завжди були фігурки новонародженого Ісуса, Діви Марії, святого Йосипа. Також, залежно від варіацій, там могли бути й інші персонажі – царі, волхви, пастушки та різноманітна худоба. Замість нерухомих фігурок могли бути живі люди та звірі. Також відомо, що в Тернополі з 2005 року, починаючи з Різдвяних свят у церкві святого апостола Петра встановлюють найбільшу в Україні рухому шопку. На неї тернополяни можуть подивитися до 14 лютого, — розповіла завідувачка відділу нумізматики Віра Шумська.Макети шопок у давнину мали вигляд двоповерхового будиночка або двохярусної сцени. Вони мали вигляд скриньок, де відбувалися вертепні вистави. Верхній ярус символізував небеса – місце, звідки до нас прийшов Спаситель. Тому на верхньому ярусі всі дійства розпочиналися показом біблійних легенд. На нижньому ярусі – землі розігрувалися побутові сценки.

Пані Віра зазначила, що шопку також можна виготовити своїми руками. Фігурки для вертепу можуть бути плоскими або об'ємними, їх роблять з паперу, солоного тіста або фетру та інше.

Додати коментар



ЗАРАЗ ОБГОВОРЮЮТЬ