Читайте нас в соціальних мережах

УПЦ МП зобов’язана вказати приналежність до рф – цього вимагає закон

Середа, 28 грудня 2022 12:30
Конституційний суд України визнав конституційним закон, за яким Українська православна церква Московського патріархату має змінити назву і вказати свою приналежність до росії.

Зокрема Конституційний Суд України ухвалив Рішення у справі щодо повної назви релігійних організацій, дійшовши висновку, що зміни до статті 12 Закону України „Про свободу совісті та релігійні організації“ є конституційними, зазначили у відділі комунікацій КСУ та правового моніторингу.

У вівторок, 27 грудня, на пленарному засіданні Конституційний Суд України ухвалив Рішення у справі за конституційним поданням 49 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України Закону України „Про внесення зміни до статті 12 Закону України „Про свободу совісті та релігійні організації“ щодо назви релігійних організацій (об’єднань), які входять до структури (є частиною) релігійної організації (об’єднання), керівний центр (управління) якої знаходиться за межами України в державі, яка законом визнана такою, що здійснила військову агресію проти України та/або тимчасово окупувала частину території України“ (справа щодо повної назви релігійних організацій).

Ухвалений Закон зобов’язав релігійні об’єднання відображати належність до релігійної організації (об’єднання) за межами України, до якої вона входить, шляхом обов’язкового відтворення у своїй назві повної статутної назви такої релігійної організації.

Також цей Закон установив обмеження в умовах війни доступу священнослужителів, релігійних проповідників, наставників релігійних організацій, керівний центр (управління) якої знаходиться за межами України в державі, яка законом визнана такою, що здійснила військову агресію проти України та/або тимчасово окупувала частину території України у частини, з’єднання Збройних Сил України та інших військових формувань України у місцях їхньої дислокації або інших військових формувань України у місцях їхньої дислокації або інших обмежень, передбачених Законом.

Ухвалюючи Рішення, Конституційний Суд України  врахував рішення Європейського суду з прав людини у справі Ільїн та інші проти України, де зокрема зазначено: „сам факт того, що держава вимагає від релігійної організації, що бажає бути зареєстрованою, узяти назву, яка унеможливлює введення в оману вірян та суспільство загалом і завдяки якій є можливим її відрізняти від уже наявних організацій, у принципі, можна вважати виправданим обмеженням її права вільно обирати свою назву“.

Нагадаємо, у 2018 році Верховна Рада України проголосувала за проєкт закону №5309, за яким Українська православна церква Московського патріархату має змінити назву і вказати свою приналежність до росії. 

Тоді речник УПЦ МП архієпископ Климент наголосив, що закон немає стосунку до їхньої церкви, оскільки ніде не прописано, що УПЦ МП має стосунок до організації країни-агресора. Згодом у патріархаті заявили, що законопроєкт №5309 порушує право на свободу віросповідання та дискримінує за релігійною ознакою мільйони віруючих громадян України, а також закликали тодішнього президента Петра Порошенка накласти вето на закон.

Президент підписав закон. Після цього УПЦ МП заявила, що оскаржуватиме закон у Конституційному суді. Ініційоване звернення підписали 49 нардепів, серед яких здебільшого представники «ОПЗЖ».

Додамо, текст рішення та його резюме оприлюднять на офіційному сайті Конституційного суду сьогодні, 28 грудня.

Додати коментар