Голова Комітету ВР у закордонних справах Ганна Гопко наголосила, що зараз Донбас — це ще й гаряча точка у геополітичному вимірі, оскільки на прикладі боротьби за врегулювання ситуації видно чітке протистояння Заходу і Росії.
«Навіть всередині ЄС є різні позиції щодо допомоги Україні. Тому Донбас потребує негайних рішучих та ефективних дій влади. Потрібен елементарний порядок та керованість, подолання корупції та відстоювання інтересів людей. Багато залежить від впровадження реформ, які здатні реанімувати та об’єднати і цей регіон, і країну загалом», – наголосила Гопко.
Перше завдання, на її думку, полягає у тому, щоб зупинити збройний конфлікт, роззброїти та ліквідувати терористичні формування.
«На жаль, ті люди, котрі отримали сучасну зброю від російських спецслужб і політиків-зрадників, налаштовані правити своє “Сомалі” й надалі. В Росії вони також нікому не потрібні. І тому шанси зупинити реальну війну мирним врегулюванням – мінімальні», – констатує парламентар.
Друге завдання — встановити проукраїнське інформаційне поле: «Це треба робити і з допомогою ЗМІ, і через різноманітні комунікативні та гуманітарні проекти. Прості й чіткі меседжі про відновлення безпеки, порядку, виплати пенсій та зарплат позитивно сприйме велика частина населення. Надалі потрібно проводити м’яку кампанію правдивого висвітлення жахливих подій, що відбувалися. Необхідно терміново сформувати й реалізувати комплексну Державну інформаційну програму на Сході».
Наступне, за словами Гопко, — ресоціалізація. Людям доведеться вчитися жити у післявоєнні часи, будувати мир з тими, хто стояв із протилежного боку.
«Набагато важче буде з так званим “колом помсти” — тобто родинами, дітьми та знайомими тих, для кого вбиті сепаратисти були батьками, чоловіками й синами. Для подолання цієї величезної проблеми ООН розробила перелік заходів реабілітації та примирення, що охоплює цілу низку заходів у соціально-гуманітарній сфері», – наголошує вона.
Ще одним завданням, на переконання депутата, має бути розумна мілітаризація, відродження військових баз і новий принцип охорони кордону.
«Військові частини мають позиціюватися як гаранти миру та безпеки. Для військових потрібно створити таку інфраструктуру, що забезпечуватиме їм стабільну роботу і статус у суспільстві. У загальній канві відродження престижу й оплачуваності професії військового молодь матиме нові цілі. Ідеал бандитської романтики, дуже близький Донбасу, в перспективі мають замінити більш здорові взірці», – зауважує Гопко.
«Правила зшивання» Донбасу набагато простіші, ніж здається на перший погляд, підкреслює депутат: «Реформи судів, силових відомств та міліції, децентралізація, люстрація, створення сприятливих умов для розвитку бізнесу та приходу великих інвестицій, зменшення безробіття і влада з реальною високою довірою. Тобто реальні дії, що дозволять відновити справедливість та вселити надію на гідне життя. Цього прагне і Донбас, і вся Україна».
Джерело: http://samopomich.ua