Прокрастинація – це психологічний термін, що описує стан, коли ми відкладаємо на потім те, що варто робити зараз. Знайомо?
Що таке прокрастинація
Слово «procrastination» відоме ще з прадавніх часів і походить від латинських cras — завтра або crastinus — завтрашній, і pro — для, ради. Тобто проблема зовсім не нова для людства, хоч саме зараз, у двадцять першому сторіччі, про це так багато пишуть і говорять спеціалісти різних галузей суспільного життя.
Коли ви вчитеся у групі чи з викладачем, головне – це прийти на заняття, а далі навчальний процес так чи інакше відбувається, не залежно від того, хочете ви цього чи ні. Але ж на заняття потрібно таки прийти! А потім є ще й домашні завдання… Ще більшою мірою проблема прокрастинації стосується тих, хто намагається засвоїти іноземну мову самостійно.
Мабуть, вам знайоме відчуття, коли спочатку у вас є сили та ентузіазм, і ви активно беретеся за англійську. Потім проходить деякий час, у вас знаходиться безліч справ, які потребують біль нагальної уваги, втручається рутина, робота, сім’я. І ось ви відкриваєте підручники та зошити все рідше, рідше і рідше. Де взяти друге дихання? І головне, чому так відбувається?
Звичайно, ми не відкладаємо не все, що ми повинні робити впродовж дня, ми відкладаємо лише деякі справи. Придивіться до них: полікувати хронічний карієс, зробити неприємний телефонний дзвінок, взяти довідку у якійсь державній установі, почати писати дипломну роботу. Напевне, ви не будете відкладати зустріч з улюбленим другом чи перегляд комедії. Зазвичай, прокрастинація «вмикається», коли йдеться про щось неприємне, або велике і складне. Поглянемо уважніше.
Про неприємне. Очевидно, якщо вам не подобається щось робити, ви знайдете сотні причин цього уникнути. Придивіться до ситуації, якщо те, що ви відкладаєте, не таке уже і важливе, то можна просто вирішити цього не робити, і проблема зникне сама собою. Чи потрібно вам вчити англійську? Якщо ваша відверта відповідь «ні, не дуже», то швидше за все, ви будете постійно знаходити причини відкладати навчальний процес на «потім» і «коли-небудь». Якщо ваша відповідь «так, це потрібно», то у вас є шанс.
Як побороти прокрастинацію та почати вивчати англійську мову
Крім неприємних речей, ми відкладаємо складні завдання. Ми свідомо та підсвідомо боїмося, що ми не зможемо щось зробити, вивчити, зрозуміти. Що ми зробимо щось не так, і будемо незадоволені собою, або нами буде незадоволений хтось інший, або що доведеться щось переробляти. Одним словом, це страх невдачі. Пригадайте свій досвід. Швидше за все, ваша втрата ентузіазму у вивченні англійської пов’язана із труднощами, які ви зустрічали на своєму шляху. І тоді вже знаходились різні причини, чому не зараз, чому не сьогодні, а якось потім ми все довчимо.
Тому як тільки виникає бажання замість виконання домашнього завдання прибирати у квартирі чи випити чергову чашку чаю, запитайте себе, що пішло не так. Чи є щось таке, що здалося особливо важким? Якщо так, здоровою та зрілою відповіддю буде розв'язати це питання, попросити про допомогу, якщо треба, можливо, приділити трохи більше часу, але таки розібратися із проблемою. І не забувайте винагороджувати себе.
Крім того, буває так, що ми відкладаємо якісь великі проєкти, замість цього роблячи мілкі справи. Наприклад, для студента часто легше зробити багато поточних домашніх завдань, ніж сісти за написання об’ємної курсової роботи. В такому випадку психологи радять розкласти велику справу на маленькі, крок за кроком.
Якщо ваша мета – просто вивчити англійську, погодьтеся, це надто складне, величезне, всеосяжне завдання. Неконкретне і неосяжне. Не дивно, якщо цей аспект вашого життя підпадає під тиск прокрастинації. Розбийте «вивчити англійську» на менші, реальні завдання – засвоїти ту чи іншу тему, повторити розділ, вивчити певну кількість слів, пройти рівень. Після виконання плану, радійте своїм успіхам, це теж важливо.
Почни свій шлях до високого балу на IELTS! Приєднуйся на курси підготовки до IELTS школи англійської мови Speakwell.ua та здобудь впевненість у своїх англійських навичках!
Які бувають види прокрастинації
На думку психолога Джона Перрі зі Стенфордського університету, прокрастинація поділяється на просту (коли ми просто нічого не робимо) і структуровану (коли ми замінюємо те, що нам потрібно зробити, на іншу, менш важливу діяльність). В такому випадку можна втішати себе думкою про те, що ви рано чи пізно обов’язково візьметеся за англійську… Коли ви будете відкладати щось інше! Наприклад, краще вже англійська, ніж робити ремонт, краще почитати текст, ніж піти в спортзал – кожному своє, головне, щоб англійська здавалась менш важливою та більш привабливою альтернативою, ніж інша ваша діяльність. Звичайно, у цьому методі є дещо від самообману. Краще бути чесними із собою. Єдиний справжній спосіб щось зробити – це взяти та зробити. Хай навіть маленькими кроками, виконуючи посильні завдання. І не забувайте хвалити себе. Все вдасться.