За останніми даними, які оприлюднила Mastercard, Україна увійшла до першої п'ятірки країн за кількістю NFC-оплат, а не так давно варіант повного переходу на безготівкові розрахунки по всій країні детально зважувався на найвищому рівні в державі.
Україна серед лідерів електронних фінансових операцій
Тенденція до зниження числа валютних операцій за участю готівки спостерігається останній декілька років. Ще у 2020 році Національний банк України наводив показову статистику здійснення українцями фінансових операцій саме NFC-способом, тобто без участі фізичної банківської картки. Тоді наголошувалося, що загальний обсяг операцій виріс до 55,8%, тоді як ще 2021 році становив 50,3%. За декілька років технічні можливості лише поліпшилися, тому показники на користь такого способу оплати дедалі збільшуються. Українці оплачують товари в інтернеті, вносять депозити на азартні розваги в Elslots, здійснюють операції у пристроях самообслуговування.
Однією з причин такого стрімкого поширення такого способу розрахунку є масове поширення гаджетів, що підтримують технологію NFC. Будь-який сучасний смартфон вже неможливо уявити без “функції гаманця”, а самі операції попри свою зручність вважаються ще й більш захищеними, ніж розрахунок звичайною пластиковою карткою.
За даними Mastercard, сьогоднішня доля безконтактних транзакцій за допомогою таких пристроїв становить 60%, що дозволяє посісти 5 сходинку в усьому світі. Попереду наступні країни:
- - США;
- - Нідерланди;
- - Великобританія;
- - Австралія.
Найчастіше українці розраховуються безконтактним способом у супермаркетах, під час купівлі одягу та на автозаправках.
Чи можливий повний перехід на безготівкову систему?
За даними НБУ, разом зі збільшенням відсотка валютних операцій у безготівковій формі зменшується і кількість операцій зі зняття готівки у банкоматах на 24%, хоча зазначається, що середня сума операції при цьому зростає.
Наразі про повну відмову від готівки мова не йде - банківська система не готова до такого кроку, тим більше, що жодного прикладу такої інновації у світі немає. Варто згадати також, як зріс попит на готівку у перші дня початку повномасштабної війни, до кожного банкомату вишикувались довжелезні черги. Другою хвилею стали масові обстріли української критичної інфраструктури, коли безготівкова форма оплати дещо ускладнилась через постійні відключення світла.
Разом з тим відзначається і значне розширення користувачів безготівкового виду розрахунку, що у деяких моментах перевершує європейські країни. Наприклад, категорія людей від 12 до 60 років вже звикла користуватися картками, а в останні роки така звичка вкорінилася і серед пенсіонерів, які раніше після отримання пенсії одразу ж знімали її з карток.
Все ж про перехід на повністю безготівкову систему поки що не представляється можливим через нерівномірність автоматизації процесів в усій країні. Тим більше, що і бізнес не готовий до рішучих змін, а подібний процес має виходити з комфортних умов, а не створювати штучний стрес та зайві навантаження на суспільство, кажуть у Нацбанку.