Водночас жителі країни зіштовхнулися зі значною загрозою у вигляді подальшого зростання цін на комунальні послуги, особливо електроенергію. Олег Попенко, засновник відомого в країні "Союзу споживачів комунальних послуг", не приховує свого занепокоєння перед цим явищем, справедливо наголошуючи на тому, що нові тарифи здатні породити ще більшу боргову яму, в якій вже зараз в'язнуть громадяни.
На думку Попенка, неприборкане зростання цін ніяк не корелює з економічним становищем багатьох обленерго, більшість з яких, за винятком тих, що розташовані на півдні та сході країни, нарощують свої доходи та роблять солідний внесок у податкову систему України. У той час, на тлі зростання цін на велику кількість послуг та товарів, українці дістають заначки та шукають додаткові шляхи заробітку. Деяким в цьому допомагає у ПМ Казино реєстрація, адже це швидкий спосіб збільшити будь-яку суму коштом виграшу.
Яких цін чекати у 2023 році
У центрі проблемної енергосфери країни знаходиться компанія "Центренерго", яка важко дихає під тяжкістю постійних збитків і безперервних кримінальних справ, пов'язаних з її керівництвом. Розв’язання багаторічного клубка махінацій, пов'язаного навколо цього підприємства, могла б, як припускає Попенко, позбавити країну чергового тарифного стрибка. Бурхливі обговорення викликає і питання, скільки ж насправді коштує кіловат електроенергії. Громадяни країни стверджують, що платять 2,64 гривні, але за словами експертів, справжня ціна має бути в районі 5-6 гривень. Однак офіційних підтверджень цим словам не було, і жодна з приватних компаній не змогла чітко документувати цю "різницю".
Нарешті, в контексті вище сказаного, експерт висунув припущення про те, що 1 липня може стати днем, коли НКРЕКУ ухвалить рішення про підвищення тарифів на воду. Це рішення, що давно обговорюється, вже чотири рази переносилося, і, за словами Попенка, з великою ймовірністю, середній тариф зросте на 30-32%, але насправді водоканали можуть збільшити ціни ще вище, можливо, до 50-60%. Імовірне підвищення тарифів призведе до посилення навантаження на фінансові ресурси громадян, які вже сьогодні намагаються виплатити свої борги за комунальні послуги.
Як пройде підготовка до опалювального сезону
Важливо відзначити, що керівник НКРЕКУ заявив 21 травня про необхідність підвищення тарифу на світ до 2,88 гривні за 1 кВт/год. За його словами, Україні потрібно 45-46 мільярдів гривень для підготовки енергосистеми до зимових холодів. Цей аргумент, однак, не завжди зрозумілий і прийнятний для громадян, які вже перевантажені комунальними боргами. З усією очевидністю, ситуація є складною економічною дилемою. В цілому підвищення цін можуть торкнутись таких комунальних платежів:
- - Електроенергія;
- - Водопостачання;
- - Опалювання.
З одного боку, країні необхідно підготувати енергосистему до опалювального сезону, де загроза дефіциту енергії в зимові місяці може стати реальністю. З іншого боку, додаткове навантаження на гаманці громадян у вигляді збільшених тарифів завдає серйозного удару по добробуту звичайних людей, особливо за умов вже накопиченої величезної заборгованості. Важливо розуміти, що дії, які здійснюються зараз, матимуть довгострокові наслідки для української економіки та суспільства.