Ще одна важлива складова безпеки на дорозі - правильно підібрані колісні диски та шини. Перше правило - відсутність пошкоджень і деформацій на деталях. Тільки в такому разі можна говорити про зниження ризику аварійної ситуації. Якщо на поверхні металевої основи коліс з'явилися відколи, тріщини, осередки корозії, потрібна заміна.
Показники ваги
Вага коліс впливає на керованість транспортним засобом, а отже, визначає рівень безпеки. Збільшення маси коліс призводить до:
- зростання часу для проходження відрізка шляху;
- підвищенню часу розгону до 100 км/год;
- довшому гальмівному шляху.
Часто колеса стають важчими через диски більшого радіуса. Наприклад, якщо в стандартній комплектації на автомобілі встановлені диски R16, а власник вирішив замінити їх моделлю з радіусом R18 або R19. Автолюбителі нерідко роблять це, щоб поліпшити зовнішній вигляд машини, зробити її ефектною і стильною.
Вплив параметрів диска на керованість автомобіля
Керованість і безпека - взаємопов'язані поняття. Що краще машина "слухається" керма, то менший ризик непередбачуваних ситуацій і аварій. Керованість багато в чому залежить від правильно підібраних дисків і шин. Занадто маленькі колеса не забезпечують необхідного зчеплення з дорогою, а дуже великі - погіршують динамічні характеристики машини.
Стійкість автомобіля
Вона покращується разом зі зменшенням не підресореної маси - ваги коліс. При наїзді на перешкоду колесо приймає на себе основне навантаження. Завдяки амортизаторам на кузов передається залишкова вібрація. Зниження ваги коліс сприяє зменшенню сили удару, яка припадає на кузов. У підсумку підвищується комфортність водіння.
Зменшення вильоту і збільшення ширини диска сприяють підвищенню стійкості. Складно вибрати оптимальні параметри ширини диска, але не збільшити масу колеса. Тому краще орієнтуватися на рекомендації виробника.
Гальмівні характеристики
Розміри коліс визначають довжину гальмівного шляху. Якщо на автомобіль встановлено диски, у яких радіус і ширина значно відрізняються від заводських характеристик, гальмівний шлях збільшується.
Під час руху мокрим асфальтом або потрапляння в калюжу виникає ефект аквапланування - поява гідравлічного клина на ділянці контакту шини та дорожнього покриття. У результаті погіршується зчеплення з дорогою і знижується рівень безпеки водіння. Під час їзди мокрою трасою відбувається неконтрольоване ковзання коліс, а при наїзді на калюжу можливі замети транспортного засобу.
Як вибрати диски з урахуванням безпеки
Краще купуйте колісні диски згідно з рекомендаціями виробника. Також стежте за технічним станом деталей колеса і за необхідності своєчасно проводьте заміну. Причини прискорення зносу дисків:
- їзда по неякісному дорожньому покриттю, бездоріжжю;
- часте перебортування коліс (шиномонтажні роботи);
- вплив вологи та дорожніх реагентів (призводить до появи вогнищ корозії).
Шини з низьким профілем гірше захищають металеву основу колеса від ударів. Сталеві диски більше схильні до появи деформацій. Литі легкосплавні моделі при підвищених механічних навантаженнях частіше тріскаються.