5 липня. Цей день в історії Тернопільщини

Середа, 05 липня 2017 00:00

5 липня 1887 року - у Тернополі відкрилася крайова етнографічна виставка, яка містилася на території сьогоднішнього Старого парку, а також у будинку міського магістрату (сьогодні тут міський скверик перед головпоштамтом). На ній було представлено окремі етнографічні групи з різних околиць Галицького Поділля. На виставці як кореспондент газети «Кур’єр Львовскі» перебував Іван Франко.

5 липня 1888 року - у Купчинцях Козівського району народився офіцер УСС, сотник УГА, доктор права, публіцист Іван Стадник. У 1917 р. - офіцер УГА, 1919 - сотник УГА Тернопільського окружного командування. Працював у адвокатській конторі в м. Станіславі (нині - м. Івано-Франківськ). У 1944 р. емігрував до Австрії, пізніше до США. Автор нарисів про доктора Олексу Олійника, села Йосипівку та Яструбово, що поміщені в третьому томі видання «Шляхами Золотого Поділля». Помер 5 травня 1979 р. у м. Клівленді (США).

5 липня 1941 року – енкаведисти закатували у Збаражі лікаря, громадського діяча, доктора медицини Тараса Білинського. Був головою товариства «Просвіта», організатором товариства «Сокіл». Член Ради Окружного Союзу кооперативів та член управи Українського народного дому. Похований у м. Збаражі. З нагоди 100-річчя від дня народження Т. В. Білинського на будинку Збаразької районної лікарні відкрито меморіальну дошку.

5 липня 1965 року - у Кракові помер польський скрипаль, музичний діяч, професор Вищої музичної школи в м. Катовіцах, уродженець Тернополя Юзеф Цетнер.

5 липня 1973 року - у Нью-Йорку (США) померла письменниця, журналістка, уродженка с.Жуківці Лановецького району Олександра Животко. Авторка збірки «Думи мої» (1971, про Марка Вовчка), брошури про Лесю Українку, статей у періодиці Чехії, Польщі, США, Канади, Аргентини.

Додати коментар

Захисний код
Оновити