Читайте нас в соціальних мережах

28 лютого. Цей день в історії Тернопільщини

П'ятниця, 28 лютого 2020 00:00

28 лютого 1750 року - у Підгайцях народився польський письменник, публіцист, політичний і державний діяч Ігнацій Потоцький. Помер 30 серпня 1809 р. у м. Відні (Австрія).

28 лютого 1812 року – у Варшаві помер вчений, філософ, просвітитель, громадський діяч, уродженець с. Великі Дедеркали на Шумщині Гуго Кол­лонтай (на фото). Один із засновників Вищої Волинської гімназії у м. Кременці, співавтор Польської Конституції.

28 лютого 1864 року - мешканці Тернополя довідалися з розклеєних урядових оголошень і цісарського маніфесту про запровадження надзвичайного стану в Галичині. Всі чужинці протягом 48 годин зобов'язані були зголоситися до поліції. Комендантом міста став підполковник Оттінґер. В установах і помешканнях проводилися обшуки і ревізії. Військовий суд у Тернополі виносив повстанцям вироки від шести днів арешту до місяця ув'язнення, а нерідко покарання обмежувалося 10 киями. Серед покараних були Казімєж Купчиньскі, Антон Домбровскі, пекар Йосиф Шафранко, гімназист Казімєж Гловіньскі, селяни Василь Гудима і Кароль Венда. Надзвичайний стан тривав до 18 квітня 1865 року.

28 лютого 1891 року – у с.Божиків Бережанського району народився учасник національно-визвольних змагань, громадський діяч Григорій Скісків. Сотник Армії УНР та УГА. Викладач історії України в гімназії у місті Полтава. В'язень концтабору в м.Тарнув (Польща).Організатор у родинному і навколишніх селах аматорських драматичних гуртків, їх режисер і актор. У1933 році з допомогою «Просвіти» зібрав та відправив до річки Збруч 2 вагони пшениці для голодуючих в УРСР. Загинув трагічно.

28 лютого 1889 року – в с.Борсуки Лановецького району народився видатний український військовий діяч, генерал-хорунжий Армії УНР Павло Шандрук. У 1917–1920 роках перебував в Армії УНР. Командир Запорізького куреня, воював поблизу міст Гусятин, Крем'янець, Почаїв, Тернопіль. Командир бригади Третьої Залізної Дивізії, генерал-хорунжий. У польсько-німецькій війні 1939 року - командир 29-ої польської бригади. Нагороджений орденом Virtuti Militari. Перебував у німецькій неволі. У 1944 році очолив Український національний комітет у Німеччині та призначений командувачем Української Національної Армії, до складу якої увійшла дивізія «Галичина» (як 1-ша Українська Дивізія). Спричинився до виведення дивізії з фронту перед німецькою капітуляцією.

28 лютого 1892 року – в с.Добромірці Збаразького району народився педагог, науковий працівник Кам’янець-Подільської гідробіологічної станції Антон Марцинюк. Заарештований у грудні 1932 р. і розстріляний органами НКВС СРСР 8 грудня 1937 р. у м. Ленінграді (нині Санкт-Петербург, Росія).

28 лютого 1942 року – нацисти вивезли з с.Дзвиняч Заліщицького району 38 юнаків і дівчат вивезли до Німеччини на роботу.

З 28 лютого 1942 року - у дистрикті Галичина заборонялося працювати незареєстрованим ремісникам – євреям за національністю. Обліку підлягали не тільки ремісники, які працюють індивідуально чи як члени кооперативів, господарських установ або союзів, а також ті, хто раніше мав власний бізнес або хотів ним займатися у майбутньому. Зареєстрованим видавалося тимчасове посвідчення, за яке сплачувався податок у розмірі 120 злотих.

28 лютого 1945 року – у Теребовлянському районі НКВД та військовий батальйон провели операцію по «зачистці». Вбито 15 повстанців. Взято в полон 30 осіб. У с.Кобиловолоки вбито 2 повстанців, 2 – взято в полон.

28 лютого 1946 року - НКВС захопило криївку УПА в с.Пушкарі Бучацького району. Загинули в бою чотовий Гарт-«Діброва», воїни УПА «Прут» і «Липа», захоплений в полон ройовий М.Матушевський-«Вітер».

28 лютого 1948 року – в с.Буряківка Заліщицького району народилася українська письменниця, народний депутат України 1-го скликання Марія Гуменюк (Куземко). Проживала в с.Острів Тернопільського району. Працювала продавцем у колгоспі, референтом Тернопільського обласного товариства «Знання». Співорганізатор обласної організації НРУ. Засновниця і редактор газети «Дзвін». У 1990 році обиралася депутатом до Верховної Ради України 1-го скликання, у складі «Народної ради» (секретар комісії з питань культури і духовного відродження). Тоді ж депутат Тернопільської обласної ради. Авторка книжки «І жити, і любити».

28 лютого 1955 року - відбулося засідання секретаріату Тернопільського обкому КПУ. Було вирішено: обговорити релігійну ситуацію в районах на засіданнях облвиконкому, направити майже в усі райони області з лекціями на атеїстичну тематику партійних активістів і лекторів, поліпшити науково-атеїстичну агітацію в кожному селі, провести в бібліотеках і клубах читацькі конференції та літературні вечори на науково-атеїстичну тематику, посилити атеїстичну пропаганду через пресу і кінопрокат. Усе це було записано в протокол № 16 із грифом «цілком таємно».

28 лютого 1984 року – Георгій Петрук-Попик обраний відповідальним секретарем новоствореної Тернопільської обласної організації НСПУ, яку очолював до 1992.

28 лютого 2006 року - Бучацький державний аграрний коледж перетворено на Бучацький коледж Подільського державного аграрно-технічного університету.

ОСТАННІ НОВИНИ

Додати коментар



ЗАРАЗ ОБГОВОРЮЮТЬ